Játékszabályok

Darts Alapok: Avagy Mi Alapján Állítsad Össze az Otthoni Szettedet?

Darts Alapok: Avagy Mi Alapján Állítsad Össze az Otthoni Szettedet? - Játékszabályok, Kezdő útmutató, Nyilak, Táblák - Direct Darts

Darts alapok, avagy mi alapján állítsam össze az otthoni szettemet?

Az otthoni darts játék nem csupán szórakozás, hanem egy kiváló módja annak, hogy időt töltsünk barátainkkal és családunkkal, miközben fejlesztjük a koncentrációt és ügyességet. Azonban, mielőtt nekivágnál a játéknak, fontos, hogy megfelelően felkészülj, és egy minőségi darts szettet állíts össze. Ebben a blogbejegyzésben átfogóan tárgyaljuk, hogy hogyan válaszd ki a megfelelő darts felszerelést otthoni használatra.

Soft vagy Steel Darts Táblát Vegyek?

Az első és egyik legfontosabb kérdés, amivel szembesülsz, hogy milyen típusú táblát válassz. A darts tábla lehet soft (műanyag hegyű nyilakhoz) vagy steel (acél hegyű nyilakhoz) tábla. Soft darts táblát érdemes választani, ha a család minden tagja játszik, különösen, ha kisebb gyerekek is részt szeretnének venni a játékban. A műanyag hegynek köszönhetően a soft darts nyilak kímélik a falakat, ugyanakkor nagyszerűen alkalmasak kezdőknek és hobbi játékosoknak. Elérhetőek olyan típusok is aminél beépített kalkulátor illetve játék mód választó is rendelkezésre áll, így all-in one eszközként tudsz belevágni a játékba.

A legnagyobb népszerűségnek örvendő sorozatokban kivétel nélkül steel táblával játszanak. A játék ugyan olyan nehézséggel bír mind a két típusú tábla esetén azonban a steel típus tekinthető általánosnak illetve a dobásban fellelhető hibákat is könnyebb észre venni. Ennek az az oka, hogy a soft táblák esetén minden beérkező nyíl ugyan úgy fog beleállni a táblába (merőlegesen a táblára) a tábla lyukainak kialakítása végett (legalábbis ha nem pattan ki). Azért okozhat nehézségeket ez a tény, mert sokkal nehezebben fogsz tudni rájönni, hogy a dobó technikádban van-e hiba és milyen változtatást kellene eszközölnöd, hogy még pontosabbá, és konzisztenssé tudj válni. Steel tábla esetén ha rosszul repül a nyíl akkor a beérkezési szög is ennek megfelelő lesz.

Milyen Minőségű Táblát Érdemes Választanod?

A tábla minősége alapvető fontosságú. Van lehetőség a belépő kategóriában akár papírból készült darts táblát vásárolni, viszont ez csak akkor javasolt ha előre láthatóan ritkán kerül használatra, mert ezen tábláknak nincs érdemi regenerációja ellenben a sisalból készült táblákkal. A piacon elérhető legnagyobb választék a sisal kenderből készült táblákból van – nem véletlenül. Ezen táblák tartósság tekintetében mérföldeket vernek papír társaikra. Innentől pedig apróságnak tűnő, de a játék élményre annál nagyobb hatással bíró különbségek vannak az egyes típusok között. Az első és talán legfontosabb a tábla drótozása. Kezdetekben sztenderdnek tekintették viszont mára már elavult a gömbölyű drótozás melyet kapcsokkal rögzítenek a tábla felületéhez. Ennél a megoldásnál egy relatív vastag gömbölyű drót van az egyes szektoroknál elvezetve, aminek a legnagyobb hátulütője, hogy a játék felület szemlátomást kisebbé válik, így egy bizonyos szintű játéktudás fölött kifejezetten problematikussá tud válni, illetve a vastagabb drót miatt a kipattanó nyilak száma is lényegesen nagyobb a mai profi sztenderdek szerint készült penge dróttal ellátott és a tábla anyagába süllyesztett szektorelválasztási módszernél.

A fentiekből kifolyólag, elkülönítenék három vásárlói motivációt és az annak megfelelő választás. Természetesen ezen belül is van bővel választási lehetőség, így ha elakadsz ne habozz megkeresni a kérdéseddel bármelyik elérhetőségen.

Fontos a minőség és a profi (szerű) darts setup, szeretnél fejlődni ebben a sportban és relatív rendszeresen tervezed meglátogatni a tábládat. Ha magadra ismertél akkor egy penge és süllyesztett drótozású táblát érdemes választanod.

Közepes mennyiségű játékot tervezel, most ismerkednél a sporttal de még nem vagy benne biztos, hogy szerelem lesz első látásra. Ebben az esetben jöhetnek szóba a gömbölyű drotozású táblák amik esetén megmarad a magas minőségű anyaghasználat „csak” a játékfelület lesz kisebb.

Szimpla funkcionalitási, a cél, hogy legyen. Itt jöhetnek szóba akár a papírból készült táblák.

A Tábla Élettartamának Meghosszabbítása

Végül, gondoskodj a tábla megfelelő karbantartásáról, hogy meghosszabbítsd élettartamát. Rendszeresen forgasd a táblát (két szegmenst, hogy a 20-as szektor mindig fekete legyen), így egyenletesen használódik. Személy szerint én az óra járásával ellentétes irányban szeretem forgatni mivel ebben az esetben a legtöbbet használ szektor (tripla 20) a 12-es szektor lesz amit lényegesen ritkábban használunk mint a 18-as szektort.  Érdemes darts szőnyeget használni a játék során, mert burkolattól függően vagy a burkolatot (puha burkolat pl.:laminált padló, parketta stg) vagy a nyíl hegyét (kemény burkolat: greslap, csempe, beton stb) kell megvédenünk a kipattanó nyilaktól. Utóbbi esetén a nyíl hegye elcsorbul ezáltal minden dobásnál nagyobb mértékben képes károsítani a táblát.

Milyen Legyen Az Első Nyíl

Az első nyíl kiválasztása kulcsfontosságú lépés. Ezt a témakört a „HOGYAN VÁLASSZAK NYILAT?” blog bejegyzésemben részletesen taglalom, így itt csupán a lényeget foglalnám össze. Kezdőként érdemes egy közepesen súllyal rendelkező (21-24 g) egyenes nyilat választani, melynek a „gripje” (tapadási kialakítása) a nyíl teljes hosszán megtalálható. Ennek az az oka, hogy kezdetben még azt sem tudod feltétlenül meghatározni, hogy a nyilat hol fogod majd meg. Ha van rá lehetőséged egy közeli darts klubba lemenni, vagy a vannak a saját készletekkel rendelkező ismerősök barátok akkor érdemes ott lehetőséget kérni, hogy kipróbáld a nyilaikat. Szerencsére a legtöbb helyen nagyon barátságosak ilyen tekintetben, így a legtöbben fognak lehetőséget biztosítani erre. Kísérletezz a nyilak különböző súlyával és kialakításával, hogy megtaláld, melyik illik legjobban a kezedbe és dobási stílusodhoz. Fontos itt megjegyezni – és erre célszerű lélekben is felkészülni -, hogy az első megvásárolt nyíl szinte garantáltan nem az utolsó lesz. Ha tetszik a sport és szeretsz játszani érdemes választani egy legalább 80%-os volfram nyilat és azzal játszani legalább fél-1 évet. Ez idő alatt érdemben kialakul a dobási stílusod és már fogod tudni, hogy mit hiányolsz a nyiladból. Több/kevesebb grip, más fogáspont, más súlypont, más súly stb.

Darts Szabályok: Tanuld Meg A Játék Alapjait

Mielőtt nekivágnál a játéknak érdemes megismerkedni a játék szabályaival. A darts játék szabályai egyszerűek, mégis izgalmas játékélményt biztosítanak.A két legismertebb és legtöbbet játszott darts játék fajta:

701/501/301/201 vagy más néven X01

A legnépszerűbb formátumok, ahol a cél a kiinduló pontszám elfogyasztása 0-ra. Itt a játékosok szintjétől függően választható dupla be, illetve kiszálló. A PDC versenyein 501 dupla kiszállós játékformát alkalmazzák.

Cricket:

A Krikett játékban a cél az, hogy lezárjuk a szektorokat 15-től 20-ig, valamint a bullseye-t, mielőtt ellenfelünk ezt megteszi. Egy szám lezárásához háromszor kell eltalálni az adott értéket (természetesen a duplák kettőt a triplák hármat érnek).

Ha egy játékos lezár egy számot, és az ellenfele még nem zárta le ugyanazt a számot, akkor a játékos a szektor értékével megegyező pontokat kap. (így ha a játékos dob egy T20-S1-S20-at akkor a pontjaihoz 80 adódik hozzá)

A játékot az a játékos nyeri meg, aki lezárta az összes számot 15-től 20-ig és a bullseye-t, és több ponttal rendelkezik, mint az ellenfél.

Darts alapszabályok

A dobó vonalnak a tábla síkjától 2,37 cm-re, a tábla közepe pedig 173 cm magasan kell lennie.

Pontszámítás: A dobások számítása a táblán található számok alapján történik, ahol minden szektoron belül van egy tripla és egy dupla terület. Ezek a területek, ahogyan a nevük is utal rá az adott szektor értékének dupláját, illetve tripláját éri. Ezek alapján a táblán egy körben elérhető maximum pontszám 180 amit a tripla 20 három nyíllal történő eltalálásával lehet elérni. A Bullseye (középső piros terület) 50 pontot ér, a külső kör (zöld) 25 pontot.

Kiszállás: A játékosnak pontosan nullára kell lefogyasztania a maradék pontjait úgy, hogy azt egy dupla vagy a Bullseye szegmenssel tegye meg. Amennyiben tegyük fel 40 pontról kell kiszállni a játékosnak de 41 vagy nagyobb értéket dob akkor a pontjai változatlanok maradnak. Példánknál maradva ha a játékos 39 pontot dob ugyan úgy nem változik a pontja mivel a legkisebb dupla számérték a táblán a dupla 1 azaz 2 pont. Baráti játék esetén amennyiben azt a játékosok átlagos tudása igényli van lehetőség a dupla szektor szabályt elhagyni, így szimpla, dupla vagy akár tripla szektorral is befejezni egy kört.

Remélem, hogy ezekkel a tippekkel már magabiztosan tudsz választani darts felszerelést az otthoni játékhoz. Amennyiben továbbra is bizonytalan vagy ne habozz felkeresni elérhetőségeim egyikén. Ne feledd, a darts egy játék, ami szórakozást és kihívást hoz az életedbe, így élvezd minden pillanatát a barátaiddal és családoddal együtt!

Következő olvasása

Hogyan Válasszak Nyilat? - Kezdő útmutató, Nyilak - Direct Darts
Darts: A Játék Történelme és Szabályai - Röviden - Játékszabályok, Kezdő útmutató - Direct Darts

Szólj hozzá

Ezt a webhelyet a hCaptcha rendszer védi, és a hCaptcha adatvédelmi szabályzata, valamint szolgáltatási feltételei vonatkoznak rá.